Premium Göz İçi Lens

AKILLI LENS TRİFOKAL LENS
 

 
 
 
 
Multifokal Göz içi Lens
 
 
Multifokal Göz içi lens nedir? Kimlere uygulanır?
 
Bazı kişiler hem yakın hem uzak için ayrı gözlük kullanırlar. Bazı kişiler ise tek bir gözlükle hem yakını, hem uzağı görebilirler. Multifokal lens yakını ve uzağı bir arada gösterme özelliğine sahip bir göz içi merceğidir.
 
 
Katarakt ameliyatı tekniği ile takılıyor?
 
Multifokal göz içi lens yerleştirme tekniği tamamen bir katarakt cerrahisidir. Standart katarakt ameliyatında ne yapıyorsak multifokal göz içi lens cerrahisinde de aynı işlemleri uyguluyoruz. Bu cerrahide hastanın göz içinde bulunan doğal lensi  çıkartılarak yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Bu cerrahide farklı olarak, standart (sadece uzağı gösteren, yakın için gözlük gerektiren) bir mercek yerleştirme yerine multifokal lens (yakını ve uzağı gösteren) göz içine yerleştirilir.
 
 
Multifokal lenslerin avantajları nelerdir?
 
Multifokal lensler , tasarımına bağlı olarak yakın-uzak ve orta mesafe ( trifokal ) diyebileceğimiz odaklama özelliğine sahip merceklerdir. Uzun yıllardır bu teknoloji dünyada kullanılmaktaydı ama bugün kullandığımız yeni jenerasyon yüksek teknolojili mercekler ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 
 
Ömür boyu kalıyor
 
Bu ameliyatlarda takılan  mercekler ömür boyu göz içinde kalır. Yani hastaların takıp çıkarttıkları kontakt lens gibi bir mercek değildir. Hekim tarafından gözün içine yerleştirilir. Lensin allerji yapması veya doku tarafından kabul edilmemesi söz konusu değildir.
 
Multifokal lensler kimlere uygulanmalıdır?
 
Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu lensleri kullanılabilir . Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olan hastaların mesleki konumu, yaşı, sosyal aktivitesi, okuma alışkanlığı, entelektüel düzeyi de hasta seçiminde önem taşımaktadır.
 
 
Kataraktı olmayan ve gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişilerde multifokal lensler sayesinde günlük rutin işlerini gözlüksüz yapabilecek hale gelebilirler . Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşır.  Uygun hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve hekimin tecrübesi ve tabii ki doğru mercek seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alacaktır.
 
Mercek seçimi ve doğru uygulanması bu cerrahinin en önemli tarafıdır. Hastanın gözüne uygulanacak lensin tipi, derecesi, göze nasıl bir açıyla yerleştirileceği , yapılan ölçümlere göre lens numarasının ( hem astigmat ,hem uzak ve yakını düzeltebilecek)  tam tespit edilmesi önemli ve deneyim isteyen bir uygulamadır.
 
Ameliyat sonrasında bir süre damlalar kullanılarak göze koruma sağlanmaktadır. Yaklaşık 3-4 hafta kadar bu damlaların kullanılması ve gözün korunması gerekmektedir. Ameliyattan 3-4 gün sonra hemen hemen tüm hastalar günlük ev ve iş düzenlerine dönebilmektedir.
 
Bugünkü teknoloji ile başarı oranı çok yüksek, komplikasyon oranı çok düşük ve hastaya yaşatacağı sıkıntı çok az olan bir hastalık ve tedavi şeklidir.
 
Katarakt Ameliyatı öncesi hastanın dikkat etmesi gereken konular;
 
• Ameliyata gelirken refakatçınız ile geliniz.
• Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız (aspirin v.s ) Anestezi Doktoruna bilgi veriniz.
• Blefaritto swap  mendil ile ameliyattan 3 gün önce , günde 3 kere kirpik diplerine temizlik yapılmasında yarar vardır.
Katarakt Ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken konular;
 
• 1.kontrol ameliyatın ertesi günü yapılır. 2.kontrol 1 ay dolunca yapılır. (Gereken durumlarda Hekim 1 hafta sonra kontrole çağırabilir)
• Yapılan ameliyat kapalı sistem olduğu için normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak ilk 2 gün boyunca başınızı ıslatmadan (boyundan aşağısı) yıkanabilirsiniz.
• Ameliyat olduğunuz gün koruyucu gözlüğü çıkarmayın, ertesi gün kontrole geldiğinizde koruyucu gözlük hastanede çıkarılacaktır.
• İlaçlarınızı mutlaka yanınızda getirin.
• Damlalar 1 ay boyunca kullanılacaktır. Göz damlalarının ucunu gözünüze değdirmeden damlatınız. Tarif edildiği gibi kullanınız.
• Aşırı ağrı, çapak, sulanma, kızarıklık ve görmede azalma olursa mutlaka Doktorunuza başvurunuz.
• Multifokal mercek kullanılarak yapılan katarakt ameliyatlarında ışık dağılmaları gündüz 1 gün ila 1 ay arasında , gece ise 1 gün ila 6 ay arasında devam eder.
• Görme keskinliği uzak ve yakında 1-2 gün içerisinde düzelir.
• Görme kalitesi 1 gün 1 ay arasında düzelir.
• Monofokal mercek kullanılarak yapılan katarakt ameliyatlarda 1 ay sonra yakın gözlük verilebilir.
• Ameliyatınızdan sonra ilk 6 ayda 1 kez sonrasında yılda 1 kez muayenelerinizi yaptırmanız son derece önemlidir.